Niko Pirosmani

Gruusia kunstnik

P irosmani ei ole lihtsalt üks kaunikõlaline gruusiakeelne sõna

Meie restoran on saanud oma nime suure gruusia kunstniku ja kunstitegelase Niko Pirosmani järgi. Just tema teoseid on kasutatud sisekujunduses. Niko Pirosmani on toonud Gruusiale kuulsust kogu maailmas ja me oleme uhked, et selle maalikunstniku loomepärand kuulub gruusia kultuurile.

Niko Pirosmani õige, sünnipärane nimi on Nikolaz Aslanis dze Phirosmanašvili. Ta sündis 1862. aastal Kahheetias Mirzaani külas tavalises talupojaperes. Kui Niko oli kaheksa-aastane, suri tema isa, seejärel ka ema ja vanem vend. Niko pidi kannatama puudust ja elama rasket elu, kuid see ei murdnud tema vaimu. Püüd ilu poole püsis tema lapsehinges ka hoolimata sellest, et tal jäigi kooliharidus saamata. Ta ütles, et „minu pintsel maalib iseenesest” – loomeiha oli Pirosmani jaoks loomulik. Ta hakkas maalimist õppima rändkunstnikelt, kes maalisid söögi- ja joogikohtade silte. Mõne aja pärast õnnestus tal avada dekoratiivkunstitöökoda, kuid mitmesugustel põhjustel ei toonud see kuigi palju sisse. Pealegi huvitas kunstnikku vaid maalikunst. Ta töötas ööd ja päevad läbi, luues naiiv-primitivistlikus maneeris trahterite, söögimajade, lõbustusasutuste silte, pilte linnaelanike elust, samuti maastikupilte, natüürmorte, pilte loomadest. Kõhule ja rahateenimisele Niko palju ei mõelnud. Thbilisi linnas, kus ta veetis suurema osa oma elust, öeldi Phirosmanašvili kohta, et ta hõljub pilvedes. Ta ise kinnitas, et ta näeb pühakuid… Ei ole teada, kas tema liigutusi suunasidki pühakud, kuid ilmalikus elus Pirosmanil edu ei olnud – ta suri 1918. aastal nälga ja puudusesse. Kõrtsisiltide maalimisest saadav tulu kadus, kui kehtestati kuiv seadus. Kuid Niko pildid hakkasid tunnustust võitma veidi enne tema surma, kui kunstnike seas hakkasid levima kuuldused Pirosmani talendist. Võib-olla sündis Niko Pirosmani looming tõepoolest kahe maailma piiril; vaimu maailm oli talle juba eluajal omasem.

178

Siiras, naiiv-poeetiline maailmanägemine

ülevas vaimus teosed, mille tegelaskujud on seesmiselt dramaatilised, kuid väliselt rahulikud ja romantilised

190

P hirosmanašvili

lõi oma siira, naiiv-poeetilise maailmanägemisega ülevas ja pidulikus vaimus teoseid, mille tegelaskujud on seesmiselt dramaatilised, kuid väliselt rahulikud ja romantilised; neil ei puudu konkreetsed elulised tunnused. Phirosmanašvili plastilised ja väljapeetud vormiga teoste iseärasuseks on selgepiiriline ja staatiline, tihti mitmeplaaniline kompositsioon (tegevus toimub justkui mitmes ajas korraga), range ja vaoshoitud koloriit, mida ilmestavad üksiku väikesed eredad värvilaigud. Kunstniku kodukohas – Tsitheltskaro rajooni Mirzaani külas – on asutatud tema majamuuseum.

Järgmisel korral, kui te kuulete laulu „Miljon erepunast roosi” – see jutustab Pirosmani armastusest näitleja Margarita vastu, mille see tagasi lükkas – , tõstke kunstniku mälestuseks pokaal head gruusia veini!